Czyszczenie wymienników ciepła
Czyszczenie wymienników ciepła

Czyszczenie wymienników ciepła

Czyszczenie wymienników ciepła | ChillerSerwis

Firma ChillerSerwis świadczy usługi kompleksowego serwisu oraz naprawy układów instalacji wody lodowej jak i również systemów ciepłowniczych. Naszym zadaniem jest zapewnienie ciągłej pracy urządzeń chłodniczych takich jak chillery. Pamiętajmy że każde urządzenie powinno być regularnie serwisowane przez Specjalistów w chłodnictwie i klimatyzacji. Ważnym elementem w chiller są wymienniki ciepła, które należy regularnie poddawać serwisowi.

Konserwacja wymienników ciepłaCzyszczenie wymiennika ciepła

Wymienniki ciepła to podzespoły, które należy poddawać szczególnej trosce. Jeśli chcemy aby pracowały w maksymalnym zakresie swojej wydajności, należy je systematycznie serwisować. Zaleca się sporządzenie rejestru prac konserwacyjnych, tak aby mieć rozeznanie w jakim zakresie zostały przeprowadzone prace serwisowe. Pozwoli nam to na ominięcie niepotrzebnych kosztów związanych z naprawą bądź wymianą w przypadku zaniechania podstawowych czynności profilaktycznych. Należy również pamiętać, że producenci często rekomendują okresowe badania oraz serwis, który z reguły winien być przeprowadzany raz w roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każde urządzenie pracuje w innych warunkach na które składa się np: stopień zanieczyszczenia powietrza, temperatura otoczenia czy w końcu rodzaj zastosowanej mieszaniny chłodzącej. Wiele cykli produkcyjnych jest mocno uzależniona od skutecznej pracy właśnie wymienników płytowych.

Podzespoły o których mowa mają tendencję do gromadzenia w sobie rożnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak:

  • Rdza
  • Kamień
  • Wapń
  • Szlam

W związku z czym często dochodzi do zaburzenia prawidłowej cyrkulacji medium i w efekcie obniżenia efektywnej pracy wymiennika ciepła. Wzrastają koszty eksploatacji (większe zużycie energii elektrycznej), może również dojść do trwałego uszkodzenia podzespołów. Dlatego tak ważny jest regularny i fachowy serwis.

Zabrudzenie wymiennika ciepła

W przypadku kiedy w instalacji wody lodowej znajduje się glikol chroni Nas to przed zabrudzeniem wymiennika ciepła. Jeśli instalacja wody lodowej jednak pracuje na zwykłej wodzie może prowadzić do zatkania parownika, bądź skraplacza. Wiele Firm jednak nie jest w stanie określić kiedy mają do czynienia z zabrudzeniem wymiennika ciepła. Po czym możemy stwierdzić ewentualne zatkanie, bądź zabrudzenie wymiennika?

Możemy wyróżnić parę rzeczy które mogą sugerować zabrudzenie:

-Dłuższy czas dochodzenia urządzenie do żądanej temperatury medium chłodzącego

-Wyraźny spadem ciśnień znajdujących się na instalacji wody lodowej za wymiennikiem ciepła

-Prze-lodzony wymiennik ciepła (brak odbioru)

Gdy po wstępnej diagnostyce stwierdzimy problem ustabilizowania temperatury bądź zaburzenia przepływu medium to w takich przypadkach zalecamy klientowi kilka rozwiązań:

Czyszczenie wymienników ciepła

  • Gruntowne wyczyszczenie płytowych wymienników ciepła.
  • Naprawa lub wymiana wymiennika.
  • Wymycie i oczyszczenie instalacji wody lodowej, bądź czyszczenie podzespołu przy użyciu środków chemicznych, na które składają się trzy fazy:
  • Napełnienie układu kwaśnym 5 procentowym roztworem z dodatkiem kwasu fosforowego, który przez około cztery godziny płucze instalację. Po tym czasie zostaje usunięty z układu i zutylizowany.
  • Wpompowanie specjalnej płukanki, której zadaniem jest usunięcie reszty kwasu i kamienia – czas trwania do czterech godzin.
  • Ostatnią operacją jest wprowadzenie do instalacji roztworu na którym będzie pracowało urządzenie w zakresie temperatur od +5 ° C do +35° C.

Nasza Firma ChillerSerwis świadczy profesjonalne usługi w zakresie serwisowania wymienników ciepła zarówno lutowanych jak i skręcanych. Razem z firmą SKIC Robert Aptacy oferujemy specjalistyczne czyszczenie wymienników ciepła dowolnego typu. W naszej ofercie znajdą Państwo również projektowanie oraz montaż instalacji i układów chłodzenia agregatów opartych na systemie wody lodowej. Współpracujemy z Firmą która posiada dostęp do nowych, a także używanych, lecz w pełni sprawnych agregatów wody lodowej dowolnej mocy chłodniczej.

Prowadzimy prace konserwacyjne na miejscu a także u klienta, Naszą ofertą obejmujemy cały kraju.​ 

Czyszczenie wymienników ciepła | ChillerSerwis

Dziekujemy za ocene! 3.9/5 - (82 votes)