Woda lodowa

Woda lodowa | ChillerSerwis – Wszystko o Glikolu znajdą Państwo tylko u Nas!

Nasza Firma na co dzień spotyka się z wodą lodową w instalacja wody lodowej, które mają za zadanie schłodzić procesy chemiczne, bądź procesy przemysłowe. Lecz to nie wszystko, gdyż Glikol etylenowy jest również wykorzystywany do chłodzenia powierzchni wielkogabarytowych oraz różnorakich procesów takich jak chłodzenie form wtryskowych, laserów, drukarek a także wytłaczarek. Można tak by i wymieniać latami do czego może posłużyć glikol. Jednakże nie chcemy Państwa tym zanudzić. W takim razie przejdźmy do najważniejszej rzeczy jaką jest odpowiedź na pytanie „Co to jest woda lodowa?”.

Gdzie możemy spotkać wodę lodową?

Wodę lodową możemy spotkać między innymi w.:

Woda lodowa może być szczególnie atrakcyjna jako czynnik chłodzący ze względu na swoją cenę. Wodę lodową można wymieniać lub uzupełniać stosunkowo często, co niewiele zwiększa budżet. Ma dobry, a nawet jeden z najlepszych transferów ciepła, więc powinniśmy uzyskać lepsze chłodzenie. Ale niestety to na tym nie polega. Gdyż dobór odpowiednich mediów powinien opierać się m.in. na kosztach i efektywności. Należy również zadbać o to, aby glikol nie uszkodził chłodziarek i maszyn, które mają zostać schłodzone.

Co to jest woda lodowa?

Woda lodowa czyli inaczej glikol etylenowy jest medium chłodniczym, który jest stosowany w różnorakich układach chłodzenia. Do jego produkcji można użyć czystej wody lub dodatku przeciw zamarzaniu. Temperatura glikolu może osiągnąć nawet temperaturę -55°C, jeżeli tylko odpowiednio się rozłoży proporcję. 

Stężenia glikolu, a zamarzanie

Glikol/woda 10%  20% 30% 40% 50% 60% Proporcja
Temperatura zamarzania -3°C -8°C -16°C -25°C -37°C -55°C Temperatura jaką możemy uzyskać

Naszym zdaniem zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie glikolu mimo, że posiada on mniejszą przepuszczalność ciepła niż woda. Zwłaszcza w układzie zamkniętym, gdzie potrafi on utrzymać urządzenie w czystości przez wiele lat, a wymiennik ciepła będzie pracować ze stałą wydajnością. Dzieje się tak, ponieważ łopatki pomp nie zawierają osadów, rdzy ani brudu, co w efekcie zmniejsza wydajność. Sprzedajemy i wymieniamy glikol we wszystkich układach chłodniczych. Przy dużych ilościach udzielamy rabatów. Czekamy na Twój zakup glikolu!

Systemy klimatyzacji na wodę lodową są zwykle stosowane w dużych instalacjach. W tych systemach freon może być stosowany tylko w stacjach zewnętrznych, w których ciepło jest wymieniane z wodą pompowaną do instalacji wewnętrznej. Systemy wody chłodzącej są mniej szkodliwe dla środowiska niż CFC ( chlorofluorocarbons).

Zalety wody lodowej

Glikol etylenowy posiada tonę zalet w momencie gdy wykorzystujemy go w odpowiedni sposób. Zaliczyć do tego możemy między innymi takie zasługi jak.:

  • Możliwość optymalizacji ilości wymaganego chłodziwa,
  • Niski poziom hałasu,
  • Możliwość odzysku ciepła,
  • brak limitu wymaganej odległości pomiędzy agregatem a wymiennikiem ciepła.

Z dobrego serca Nasza Firma zaleca korzystanie z systemów opartych o wodę lodową z kilku prostych powodów. Przede wszystkim systemy te bowiem posiadają mniejszy wpływ na Nasze wspólne środowisko, co w Naszych czasach jest jedną z najważniejszych rzeczy, a także pozwala Nam przyspieszyć o ponad 40% zwrot całej inwestycji, dzięki wysoko zaawansowanej technologii w agregatach chłodniczych. Ponadto jeżeli owy agregat posiadałby funkcję free-coolingu, to są Państwo w stanie zmniejszyć zarówno załączanie i wyłączanie urządzenia chłodniczego, co na dłuższą metę przyczynia się do dłuższej żywotności urządzenia chłodniczego.

Dla zaciekawionych Czytelników zapraszam do odwiedzenia Naszego artykułu na temat dry coolerów, w którym dowiedzą się Państwo jak działa funkcja free cooling oraz jakie zalety dzięki niej Nam towarzyszą!

Co to jest instalacja wody lodowej?

Instalacja wody lodowej to system orurowania przeznaczony do chłodzenia maszyn, urządzeń, procesów przemysłowych i chemikaliów. Woda lodowa wykorzystywana jest również do klimatyzacji, dzięki czemu możemy ją wykorzystać do chłodzenia, ogrzewania, a nawet zamrażania. w chłodniach.

Woda lodowa, a agregat chłodniczy

Urządzenia chłodnicze odgrywają ważną rolę w prawidłowej pracy układu chłodniczego, należy jednak pamiętać, że ważnym czynnikiem jest również instalacja wody lodowej. Zastosowanie odpowiednich typów rur, ich średnic oraz ich prawidłowe rozmieszczenie pozwala nam na osiągnięcie prawidłowej pracy i maksymalnej wydajności. Nasza Firma do budowy systemów chłodzenia stosuje między innymi.: PVC-U, rury ze stali nierdzewnej, rury ocynkowane oraz rury ze stali węglowej. Warto również podkreślić, że nasze instalacje wyposażone są w izolację termiczną oraz posiadają powłokę aluminiową, która korzystnie działa na wytrzymałość izolacji.

Zapewniamy Klientom wymagane parametry, ciśnienie robocze i co najważniejsze przepływ wody chłodzącej. Zbyt mały lub nieprawidłowy przepływ może przyczynić się do braku absorpcji ciepła lub, co gorsza, awarii sprzętu, który chłodzimy. 

Jakie inne medium chłodnicze możemy spotkać w systemach chłodzenia?

Przedstawię Państwu teraz kilka z najczęściej stosowanych medium w systemach chłodzenia.:

Woda

Woda jest szybko brudzącym się medium, ale za to jest dobrym przewodnikiem i oddaje ciepło. Natomiast jeśli woda w obiekcie jest wystarczająco czysta, system powinien być w pełni skuteczny. Chillery stosunkowo szybko osiągają pożądaną temperaturę, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze na niepotrzebnych kilowatach. Gdy w układach chłodzenia stosowana jest woda, wydajność chłodzenia urządzeń jest wysoka. Warto zauważyć, że każdego dnia podczas pracy systemu korpus kotła jest ściskany, a do dopływu wody dostają się cząsteczki rdzy i brudu. Dlatego wymienniki płytowe blokują prąd wody. W tym momencie płyty zaczynają oddzielać kamień, rdzę i osad od wody, rozszczelniając tym system, co wiąże się z bardzo kosztownym czyszczeniem.

Glikol

Glikol może być atrakcyjnym czynnikiem chłodniczym ze względu na swoją cenę. Schłodzoną wodę można stosunkowo często wymieniać lub uzupełniać, co nie zwiększy Twojego budżetu. Ma dobry, a nawet jeden z najlepszych transferów ciepła, więc powinniśmy uzyskać lepsze chłodzenie. Ale niestety na tym to nie polega. Bo wybór odpowiednich mediów powinien być poruszony między innymi w sprawie kosztów i efektywności. Należy również upewnić się, że glikol nie uszkodzi urządzeniom, które mają zostać schłodzone.

Solanka

Solankę często można spotkać w systemach pomp ciepła, w których wypełnia dolną studnię. Ale niejednokrotnie spotykaliśmy ją w systemach chłodniczych. Ponadto warunkiem korzystania z tego medium jest budowa urządzeń ze stali kwasoodpornej, która nie koliduje z solą. Niestety, jednak jest to drogie rozwiązanie. Woda słona ma lepszą przenikalność ciepła niż roztwory glikolu, ale nie przekonuje Nas ona do używania tego medium.

Solanki nie należy stosować w układzie wodnym niedrogich uniwersalnych pomp obiegowych, tylko i wyłącznie w pompach kwasoodpornych. Pompy te są droższe, ale zapewniają odpowiednią ochronę.

Woda lodowa jaka temperatura?

Temperatura glikolu jest dobierana do konkretnej maszyny, instalacji lub indywidualnego procesu. Najczęściej występująca temperatura to 5oC do 8oC. Oczywiście jak wspomniano wcześniej możemy zamrażać zimną wodą, więc temperatura medium waha się od -18 oC, a klimatyzatora od 2 oC – 5 oC. W jednostkach, w których schładzamy tworzywa sztuczne lub arkusze, klient wymaga średniej temperatury około 10 oC. W porównaniu z chłodzeniem olejowym pożądana temperatura to 17oC – 21oC. Parametry wody chłodzącej są różne i zazwyczaj dobierane są do konkretnego urządzenia.

Parametry wody lodowej

Przekonasz się, że o odpowiednim parametrze decyduje kilka czynników. Temperatura, rodzaj środowiska, przepływ, który mierzy się w metrach sześciennych na godzinę. Występujące ciśnienia na wejściu i wyjściu poszczególnych kolektorów.

ChillerSerwis to firma, która wprowadza na rynek HVAC innowacyjne systemy chłodzenia na bazie glikolu. Naszym Klientom oferujemy kompleksowe usługi w zakresie planowania, budowy i modernizacji instalacji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokiej jakości sprzętowi jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom naszych Klientów. Profesjonalny dobór sprzętu do precyzyjnych procesów i systemów chłodzenia, pozwalają Nam na szybszy zwrot do 60% szybciej.

Parametry systemów chłodzenia

prawidłowa Temperatura systemów chłodzenia

 

Dziekujemy za ocene! 4.5/5 - (42 votes)