Chłodzenie swobodne

Chłodzenie swobodne | ChillerSerwis – Sprzedaż, wynajem, a także montaż agregatów wody lodowej

Chłodzenie swobodne, zwane również free coolingiem, znajduje to co szersze zastosowanie w chłodzeniu procesów przemysłowych, a także w chłodzeniu procesów chemicznych. A to ze względu na szeroką listę zalet tej o to funkcji. Głównymi zaletami chłodzenia swobodnego jest minimalizacja kosztów energii elektrycznej, a także kosztów eksploatacji urządzeń oraz systemów chłodzenia. To właśnie, przede wszystkim, dzięki tym dwóm zaletom coraz więcej Naszych Klientów postanawia wyposażyć własną instalację wody lodowej w chłodzenie swobodne (Free cooling).

Już teraz wyposaż własny system chłodzenia w dry cooler i ciesz się darmowym chłodzeniem!

Zaufaj Firmie ChillerSerwis i ciesz się profesjonalnym systemem chłodzenia, który został zbudowany przez specjalistów zaopatrzonych w najnowocześniejszy sprzęt w branży chłodniczej! Jeżeli Państwo są zainteresowani skorzystaniem z Naszych usług to dobry moment, aby zweryfikować Naszą wiedzę, dzięki odwiedzeniu Naszych innych artykułów na temat konserwacji różnego rodzaju urządzeń chłodniczych

Chłodzenie swobodne

Nasz pierwszy akapit, poświęcimy szczegółowemu opisowi chłodzeniu swobodnemu. Poruszając poniżej wymienione tematy, postaramy się Państwu ułatwić zadanie w zrozumieniu tej jakże zachęcającej oraz zaskakującej funkcji free coolingu!

Dowiedz się więcej na temat chłodzenia swobodnego w poniższej części akapitu Chłodzenie swobodne!
W tym akapicie dowiedzą się Państwo: Co to jest chłodzenie swobodne / Co zyskujemy chłodzeniem swobodnym / Chłodzenie swobodne, a free cooling / Wady oraz zalety chłodzenia swobodnego / Jak powinno korzystać się z chłodzenia swobodnego / Oraz wiele innych! 

Co to jest chłodzenie swobodne?

Chłodzenie swobodne, zwane również free coolingiem w najprostszy sposób tłumacząc,  jest wykorzystaniem prostej zasady działania dry coolerów (więcej na temat dry coolerów, zachęcamy Państwa do oddzielnego artykułowi poświęconemu tym urządzeniom chłodniczym). Które mają za zadanie zminimalizować koszty energii elektrycznej.

Ale jak to inne urządzenie chłodnicze o takiej samej wydajności chłodniczej może działać nie pobierając tyle prądu co agregat wody lodowej, bądź inny agregat chłodniczy? Odpowiedź jest naprawdę prosta oraz na wyciągnięciu ręki!

Otóż w momencie nominalnej pracy, przykładowo Nasz agregat wody lodowej posiadać będzie pobór mocy w wysokości 200 kW. Podkreślam, że Naszym przykładowym urządzeniem chłodniczym jest agregat wody lodowejwydajności chłodniczej wynoszącej 400 kW w parametrze 12/7°C. Dlaczego więc wyszedł pobór w wysokości 200kW? Oczywiście nie zawsze tak jest, jednakże najlepiej oblicza się ją dzięki podzieleniu wydajności chłodniczej urządzenia chłodniczego przez 2. W momencie, gdy znamy już nominalny pobór prądu to przyszedł czas na obliczenie ceny zużycia prądu w trakcie jednej godziny.

Cena za jedną kilowato/godzinę na chwilę obecną ( A dokładniej z danych 12 Października ) wynika na to, że płaci się 0,77 zł. W takim razie dla ułatwienia sprawy zaokrąglimy tą liczbę do 0,8. Czyli Nasz pobór prądu mnożymy przez 0.8 zł, dzięki czemu zyskujemy cenę za jedną roboczo/godzinę. Wychodzi na to, że posiadając Agregat wody lodowej o wydajności chłodniczej 400 kW, za jedną godzinę pracy Nasz zakład będzie musiał zapłacić równo 160 zł! Cena ta naprawdę zaskakuję, gdyż wiele zakładów pracuję zarówno w dzień, jak i również w nocy, przez co Nasz chiller, będzie pracować przez cały czas. Zmuszając Nas zarówno do prowadzenia regularnych konserwacji, a także płacenia za wciąż wzrastającą cenę energii elektrycznej. 

Co zyskujemy chłodzeniem swobodnym?

Jednakże nadal zastanawiają się Państwo jak chłodzenie swobodne, mogłoby ułatwić Nam pracę w zakładzie i nie tylko. Już Państwu tłumaczę. W najprostszy sposób Państwu tłumacząc w momencie wyposażenia systemu chłodzenia w dry cooler, bądź chiller z funkcją free coolingu. Wyposażają się Państwo w funkcję działającą ze względu na otoczenie oraz klimat panujący na zewnątrz. Ale co mam na myśli mówiąc działający ze względu na otoczenie oraz jego klimat? Otóż dosłownie tak jak napisałem wczesniej, Nasz dry cooler/chiller z funkcją free coolingu, dzięki odpowiedniej dla jego pracy temperaturze otoczenia jest w stanie bez potrzeby załączania sprężarek chłodniczych, wychłodzić Nam Nasze medium. 

To teraz może porozmawiajmy o najbardziej kontrowersyjnym temacie, a dokładniej cenie zarówno dry coolera, chillera z funkcją free coolingu, a także cenie poboru prądy przez te urządzenia chłodnicze. W takim razie może zacznijmy o cenie poboru prądu przez wyżej przedstawione urządzenia chłodnicze. 

Otóż cena poboru prądu przez dry cooler, a także chillera różni się tylko i wyłącznie ze względu na wielkość, ilość, a także prędkość Naszych wentylatorów skraplacza. Tak dobrze Państwo przeczytali, jest to tylko i wyłącznie zależne od wyposażenia Naszego urządzenia chłodniczego w wentylatory skraplacza! Dajmy na to, że Nasze urządzenie chłodnicze wyposażone jest w 8 wentylatorów ( Czyli wydajność chłodniczą przybliżmy do wyższego przykładu, a dokładniej 400 kW ). Następnie dajmy na to, że jeden wentylator, w trakcie nominalnej swojej pracy zużywać będzie, aż 2 kW, czyli 16 kW na całe urządzenie. Dzięki tej informacje, finalnie możemy obliczyć cenę jednej roboczo godziny, a wynosić ona będzie, aż 12,8 zł! Niesamowite, nieprawdaż? A to wszystko zawdzięczamy Firmom, które opatentowały, a także wprowadziły na rynek ten zaskakujący produkt.

Chłodzenie swobodne, a free cooling

Jak już mogli się Państwo dowiedzieć, chłodzenie swobodne zarówno jak i free cooling oznacza to samo, jednakże pod inną nazwą. Dlatego jak najbardziej zachęcamy do skorzystania z owej funkcji, która urozmaici Państwa zarówno pracę jak i również koszty konserwacyjno-eksploatacyjne związane z systemem chłodzenia. Jednakże jeżeli nadal Państwa wystarczająco zachęciliśmy to zalecamy skontaktować się z Nami drogą telefoniczną. Będziemy mieli większe pole manewru, a także będziemy mogli Państwu odpowiedzieć na kilka przydatnych pytań! Chciałbym również rozwiać Państwa niepewności odnośnie samego chłodzenia swobodnego, a to ze względu na to, że chłodzeniem swobodnym również określa się chłodzenie wymiennikami, a także ciepłem z gruntów.

W momencie kontaktu drogą telefoniczną, Nasza Firma jest skłonna Państwu uzyskać odpowiedzi na wiele trudnych pytań!

Wady oraz zalety chłodzenia swobodnego

W tym o to akapicie przedstawimy Państwu najważniejsze zalety, a także wady systemów chłodzenia opartych o funkcję free coolingu. Może to ten artykuł zachęci Państwa do wyposażenia swojego układu chłodzenia w innowacyjne swobodne chłodzenie.

Zalety Free coolingu

  • Pierwszą, a także najważniejszą zaletą, dzięki której coraz więcej osób postanawia zaopatrzyć się w tego typu rozwiązania. To drastycznie zmniejszone koszty energii elektrycznej, ze względu na innowacyjne rozwiązania pozwalające pracować z minimalnym poborem mocy. Dzięki czemu ze względu na odpowiedni klimat na zewnątrz jesteśmy w stanie uzyskać jednakowy efekty, jak w przypadku chillera o tej samej wydajności chłodniczej.
  • Następną równie ważną zaletą, która zachęciła nie jednego Naszego Klienta to zmniejszone koszty eksploatacyjne urządzeń chłodniczych z funkcją free coolingu. Główną przyczyną tej zalety jest zmniejszona ilość podzespołów chłodniczych, a także elementów elektronicznych, które należałoby sprawdzić w zwykłym agregacie chłodniczym.
  • Ze względu na brak sprężarek chłodniczych, a także zmniejszoną ilość rurociągu instalacji freonowej w dry coolerach. Nasi Klienci nie są zmuszeni zaopatrywać się w freon, a także podzespoły chłodnicze. Najczęściej takie działania mają za zadanie zminimalizować czas, który poświęcony byłby w przypadku awarii, bądź wymiany danego podzespołu chłodniczego. 
  • Równie ważną zaletą zastosowania free coolingu jest zminimalizowane oddziaływanie na środowisko, a to ze względu na zmniejszenie ilości gazu chłodniczego tak zwanego również freonem. 
  • Napewno zachęci Państwa informacja na temat szybkiego zwrotu inwestycji, a to ze względu na to, że instalacje wody lodowej wyposażone w funkcję free coolingu cechują się tak jak wyżej przedstawiliśmy niskimi kosztami inwestycyjnymi, a także szybkim zwrotem inwestycji o ponad 50%!
  • Kończąc na zmniejszeniu roboczo godzin agregatu wody lodowej, w momencie gdy zaopatrujemy swój system chłodzenia w dry cooler. Dzięki wyposażeniu w dry cooler zmniejszamy zarówno załączanie oraz wyłączenie się Naszego chillera, dzięki czemu przyczyniamy się do dłuższej żywotności urządzenia chłodniczego.

Wady Free coolingu

Natomiast w wady free coolingu zaliczają się takie rzeczy jak na przykład:

  • W przypadku istniejącego już systemu chłodzenia z agregatem wody lodowej. Najlepszym rozwiązaniem byłaby dobudowa nitki instalacji wody lodowej oraz podpięcie dry coolera. W celu prawidłowego działania swobodnego chłodzenia, wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami zarówno budowy nitki instalacji wody lodowej, a także podpięcia Naszego urządzenia chłodniczego do bieżącej instalacji.
  • Następną również sporą wadą Free coolingu jest to, że Nasz Klient jest zmuszony kupić urządzenie chłodnicze, które w tym przypadku posiada wyżej wymienioną funkcję, a dokładniej free cooling. W przypadku dry coolera, ta kwota jest około 2x mniejsza niż za zwykły chiller wody lodowej, jednakże jeżeli chcą mieć Państwo wszystko w jednym to cena jest czasem zaskakująco wysoka. Jednakże o to bym się nie martwił, gdyż Nasze Firma posiada używane, lecz w pełni sprawne urządzenia chłodnicze, w naprawdę przystępnych cenach.

Jak powinno korzystać się z chłodzenia swobodnego?

Korzystanie z chłodzenia swobodnego jest naprawdę proste, gdyż dzięki fachowej ręce Naszych serwisantów wystarczy tylko główny włącznik Naszego dry coolera oraz wyposażenie instalacji wody lodowej w zawór trójdrogowy. I Nasz system będzie w pół zautomatyzowany. Na życzenie Klienta jesteśmy w stanie również w pełni to zautomatyzować, tak aby Nasza Instalacja wody lodowej, sama sobie podpowiadała w jakim momencie powinna sobie zmienić tryb pracy. Przykładowo, gdy jest zimno na dworze, a Nasz agregat wody lodowej jest zmuszony pracować w zimnych temperaturach, to Nasze urządzenie chłodnicze dostaje rozkaz na przełączenie pracy z chillera na dry cooler, a także otwarcie zaworu trójdrogowego, który prowadzi od strony dry coolera do Naszych odbiorników. 

Zaufaj specjalistom z Firmy ChillerSerwis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i ciesz się prawidłową pracą swojego układu chłodzenia!

Podsumowanie

Chłodzenie swobodne to dość obszerny temat, który w kółko można poszerzać, a także o Nim opowiadać. A to ze względu na jego szerokie zastosowanie, a także sporą ilość zalet, którą można wciąż poszerzać. Coraz więcej Naszych Klientów przechodzi, bądź wyposaża swój system chłodzenia w te innowacyjne rozwiązanie, które koniec końców zarabia samo na siebie, a przede wszystkim jest bardziej ekologiczne od jego pobratymców, a dokładniej agregatów skraplających. Które w przeciwieństwie do suchych chłodnic posiadają znacznie większą emisję. 

Odnośnie samych dry coolerów mogą się Państwo dowiedzieć więcej w oddzielnym artykule Dry cooler, lecz to nie wszystko gdyż na temat chillera oraz agregatu wody lodowej, również Mamy przygotowane dla Was artykuły, w których szczegółowo opisujemy zarówno urządzenie chłodnicze, jego działanie, występowanie, zalety oraz wady i wiele więcej.

Zobacz Sam odwiedzając reszte Naszych artykułów!

ChillerSerwis – Więcej o Nas!

CHILLERSERWIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ to Firma o numerze NIP 5242950191, a także REGON 52308479100000, która posiada siedzibę w Warszawie, a jej oddział w aktualnym momencie jest przenoszony do Wałsnowa, w którym będziemy się wciąż rozwijać, a także udoskonalać swoje umiejętności w kwestii Serwisu, naprawy, a także modernizacji agregatów wody lodowej i innych urządzeń chłodniczych tego typu.

Zaufaj Naszej Firmie już dziś i ciesz się specjalnie dobranym systemem chłodzenia pod swoje wymagania!

Chłodzenie swobodne – ChillerSerwis

Dziekujemy za ocene! 4.6/5 - (20 votes)