Chłodzenie adiabatyczne
Chłodzenie adiabatyczne

Chłodzenie adiabatyczne

 Chłodzenie adiabatyczne | ChillerSerwis – Systemy adiabatyczne

ChillerSerwis to profesjonalna Firma, która na życzenie Klienta jest w stanie wykonać szereg usług konserwacyjnych, różnego rodzaju urządzeń chłodniczych. W skład tych urządzeń chłodniczych wchodzą takie maszyny jak.: Pompy ciepła, centrale wentylacyjne, chiller oil’e, agregaty skraplające, agregaty wody lodowej, agregaty chłodnicze oraz w ostatnim czasie coraz częściej stosowane dry coolery(chłodzenie swobodne). Skorzystaj z pomocy Naszych wyspecjalizowanych Serwisantów  i miej pewność, że Twój sprzęt jest sprawny, a przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu!

Nasza Firma, dzięki współpracy z szeroką grupą dostawców urządzeń chłodniczych oraz komponentów do nich jest w stanie Państwu pomóc z każdym możliwym problem! 

Jednakże na tym się nie kończy, gdyż jesteśmy w stanie również wykonać skomplikowane usługi związane z różnymi systemami chłodzenia. Dzięki ponad 20 letniemu doświadczeniu w branży HVAC & R, udało Nam się zgromadzić wystarczającą ilość wiedzy, a także nowoczesnego sprzętu, aby wspomóc Państwa w różnorakich decyzjach. Nasz wyspecjalizowany Serwis jest do Państwa usług, dlatego nie muszą sie Państwo zamartwiać swoimi problemami. A to ze względu na to, że szybkim czasie jesteśmy w stanie Państwu ową awarię, bądź problem zneutralizować! 

Fachowa pomoc Firmy ChillerSerwis w zakresie chłodzenia i nie tylko dostępna już teraz. Skontaktuj się z Nami już teraz i rozwiać swoje wątpliwości! 

System chłodzenia adiabatycznego

System chłodzenia adiabatycznego to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych systemów klimatyzacji. Polega on na wykorzystaniu naturalnego procesu adiabatycznego do schłodzenia powietrza. W procesie adiabatycznym powietrze jest schłodzone poprzez jego odparowanie z wilgotnej powierzchni, takiej jak mokra tkanina. W systemie chłodzenia adiabatycznego woda jest cyrkulowana po wymienniku ciepła, który jest osłonięty mokrą tkaniną/separatorem. Powietrze jest pompowane przez wymiennik, gdzie jest schładzane poprzez odparowanie wody.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów klimatyzacji, które wymagają dużej ilości energii elektrycznej do produkcji chłodu, system chłodzenia adiabatycznego korzysta z naturalnych procesów termodynamicznych. W rezultacie jest on bardziej efektywny energetycznie i bardziej przyjazny dla środowiska.

System chłodzenia adiabatycznego jest szczególnie przydatny w krajach o wysokich temperaturach, gdzie tradycyjne systemy klimatyzacji są niezwykle energochłonne i kosztowne. Może być stosowany w przeróżnych procesach chłodzenia, w tym w budynkach mieszkalnych, biurach, fabrykach i innych obiektach przemysłowych.

Oprócz korzyści ekologicznych i ekonomicznych, system chłodzenia adiabatycznego oferuje także korzyści zdrowotne. Ponieważ powietrze jest schładzane bez użycia chemikaliów, jest ono znacznie bardziej czyste i zdrowe niż powietrze dostarczane przez tradycyjne systemy klimatyzacji.

Chłodzenie swobodne

Chłodzenie swobodne, zwane również free coolingiem w najprostszy sposób tłumacząc,  jest wykorzystaniem prostej zasady działania dry coolerów (więcej na temat dry coolerów, zachęcamy Państwa do oddzielnego artykułowi poświęconemu tym urządzeniom chłodniczym). Które mają za zadanie zminimalizować koszty energii elektrycznej.

Ale jak to inne urządzenie chłodnicze o takiej samej wydajności chłodniczej może działać nie pobierając tyle prądu co agregat wody lodowej, bądź inny agregat chłodniczy? Odpowiedź jest naprawdę prosta oraz na wyciągnięciu ręki!

Otóż w momencie nominalnej pracy, przykładowo Nasz agregat wody lodowej posiadać będzie pobór mocy w wysokości 200 kW. Podkreślam, że Naszym przykładowym urządzeniem chłodniczym jest agregat wody lodowejwydajności chłodniczej wynoszącej 400 kW w parametrze 12/7°C. Dlaczego więc wyszedł pobór w wysokości 200kW? Oczywiście nie zawsze tak jest, jednakże najlepiej oblicza się ją dzięki podzieleniu wydajności chłodniczej urządzenia chłodniczego przez 2. W momencie, gdy znamy już nominalny pobór prądu to przyszedł czas na obliczenie ceny zużycia prądu w trakcie jednej godziny.

Cena za jedną kilowato/godzinę na chwilę obecną ( A dokładniej z danych 12 Października ) wynika na to, że płaci się 0,77 zł. W takim razie dla ułatwienia sprawy zaokrąglimy tą liczbę do 0,8. Czyli Nasz pobór prądu mnożymy przez 0.8 zł, dzięki czemu zyskujemy cenę za jedną roboczo/godzinę. Wychodzi na to, że posiadając Agregat wody lodowej o wydajności chłodniczej 400 kW, za jedną godzinę pracy Nasz zakład będzie musiał zapłacić równo 160 zł! Cena ta naprawdę zaskakuję, gdyż wiele zakładów pracuję zarówno w dzień, jak i również w nocy, przez co Nasz chiller, będzie pracować przez cały czas. Zmuszając Nas zarówno do prowadzenia regularnych konserwacji, a także płacenia za wciąż wzrastającą cenę energii elektrycznej. 

Chłodzenie adiabatyczne. Czy tak dobre jak moglibyśmy się spodziewać?

Chłodzenie adiabatyczne jest dość często spotykanym systemem. lecz nie każdy wie jakie są wady tego typu systemów chłodzenia. Systemy adiabatyczne stosowane są  na urządzeniach typu dry cooler, a także agregatach wody lodowej.

Schładzanie adiabatyczne to metoda odprowadzania ciepła znana już w Starożytności. W Egipcie, Indiach czy na Bliskim Wschodzie ten rodzaj chłodzenia nie był niczym nowym. W czasach współczesnych m.in. w Stanach Zjednoczonych system chłodzenia ewaporacyjnego stosowano na bardzo szeroka skalę. Dopiero niskie koszty energii elektrycznej spowodowały odejście od tego typu rozwiązań na rzecz urządzeń ziębniczych odpornych na warunki klimatyczne.

Co to jest w ogóle chłodzenie wyparne (adiabatyczne) i jaka jest zasada jego działania?

Otóż są to takie warunki w których w naturalny sposób wykorzystuje się właściwości fizyczne parowania wody. Czyli taki proces w którym woda ze stanu ciekłego pod wpływem temperatury, ciśnienia przechodzi w stan gazowy. Woda aby mogła przejść z jednego stanu skupienia w drugi potrzebuje w tym celu odpowiednią ilość energii. Skutkiem zaistniałej reakcji jest naturalne obniżenie temperatury powietrza czyli w tej sytuacji mówimy o przekształceniu ciepła jawnego (temperatury) na ciepło utajone (wilgotność). Nasze dotychczasowe obserwacje dotyczące wykorzystania w urządzeniach typu chiller metody chłodzenia wyparnego wskazują na to, że pomimo zalet stosowania takich rozwiązań więcej przesłanek skłania się ku temu aby unikać tej metody. Coraz więcej nowoczesnych obiektów wykorzystuje chłodzenie adiabatyczne. Mocnym argumentem przemawiającym za tym, jest na pewno możliwość obniżenia kosztów energetycznych. Niewątpliwie jest to zachęcający powód. Niestety trzeba pamiętać o tym, że wyniki ekspertyz przeprowadzonych przez Nasze Serwisy dotyczące urządzeń wykorzystujących chłodzenie wyparne nie są już tak optymistyczne.

Dlaczego chłodzenie adiabatyczne?

Chłodzenie adiabatyczne
Chłodzenie adiabatyczne

Woda aby schłodzić ogrzane powierzchnie zrasza je, a ze względu na to, że zawiera w sobie pokłady kamienia, osadza go m.in. na lamelach. Gdyby tylko przednie części lameli były na to narażone, nie byłoby dużego problemu z ich wyczyszczeniem. Niestety wentylatory zasysają wodę w głąb, zraszając pozostałe części i w konsekwencji dochodzi do odkładania się kamiennego osadu na całej powierzchni. Przez to dochodzi do obniżenia sprawności wymiany cieplnej. Jest to również przyczyną wystąpienia korozji oraz rozszczelnienia. instalacji freonowej w urządzeniach typu chiller, a w systemach dry cooler powoduje utratę szczelności instalacji wody lodowej. Trzeba pamiętać również o tym, że wszędzie gdzie mamy do czynienia z wodą istnieje prawdopodobieństwa rozwoju bakterii. Chłodzenie adiabatyczne na pewno ma potencjał ale czy potrafimy go dobrze wykorzystać. Implementacja wymaga dużej wiedzy. eksperckiej zarówno na poziomie projektu jak i instalacji.

Dlaczego nie polecamy schładzania adiabatycznego ?

  • Możliwość uszkodzenia wentylatorów skraplaczy,
  • Izolowanie lameli skraplacza,
  • Osadzanie się kamienia na skraplaczu,
  • Ryzyko korozji podzespołów,
  • Wyższe koszty związane z serwisem oraz naprawą,
  • Dodatkowe koszty związane z opłatami za wodę.

Szanowni Państwo zapraszamy do korzystania z usług Naszej Firmy ChillerSerwis

Dziekujemy za ocene! 4/5 - (55 votes)