Zawór ATM 341

Zawór ATM 341 w systemach chłodniczych | ChillerSerwis

ChillerSerwis Wraz z firmą ChillerTech oraz firmą InstalacjaWodyLodowej. Zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i uruchomiliśmy system i instalacje wody lodowej do chłodzenia maszyn do produkcji pojemników na żywność.

System miał zapewnić chłodzenie sześciu maszyn – medium glikol 37% o temperaturze 10 – 12 oC. Ciśnienie robocze do 5 Bar z możliwością zmiany przy każdej z maszyn. Zleceniodawca zażyczył sobie informację o faktycznym parametrze chłodzącego medium na każdym z urządzeń. W tym celu wybudowaliśmy na każdej nitce kończącej instalację / bezpośrednio przed zaworami i wężami na maszynę/ bypass i zegar z pomiarem ciśnienia i temperatury. Zegary zostały zainstalowane tylko na rurce zasilającej ponieważ system pracuje w układzie otwartym a powrót do zbiornika jest grawitacyjny.

Zawór ATM 341 w systemach chłodniczych

Bypass pozwala operatorowi lub serwisantowi obniżyć ciśnienie a co za tym idzie przepływ medium na przez urządzenie. W przypadku gdy zależało by Państwu na zmianie ciśnienia w instalacji bez utraty przepływu można to uczynić na kilka sposobów.

  1. Poprzez zastosowanie reduktora ciśnienia
  2. Zastosowanie na tej nitce pompy o określonej wydajności i o określonym ciśnieniu /rozwiązanie drogie lecz najbardziej skuteczne/
  3. Zmianę prędkości pompy obiegowej całego układu – ze wzrostem przepływu maleje ciśnienie i na odwrót. Im mniejsze obroty silnika tym niższy przepływ lecz ciśnienie znacznie wzrasta. Innymi słowy Zawsze warto przejrzeć charakterystykę pompy by nie popełnić błędu.

Zawór ATM 341 w instalacji chłodzenia

Zleceniodawca zażyczył sobie by jedna z sześciu chłodzonych maszyn miała podawaną inną temperaturę nie 10 – 12 oC a 20 – 21 oC. W projekcie wstępnym wraz z firmą ChillerTech zaproponowaliśmy zastosowanie zaworu DANFOS. Ze względów ekonomicznych zleceniodawca podsunął nam sprawdzony przez niego pomysł a  przy okazji bardzo tani. W ferworze walki bez gruntownego wnikania w problem przebudowaliśmy wcześniej wybudowaną linię i zastosowaliśmy zawór.

Termostatyczny zawór mieszający ATM 341 nie nadaj się do systemu chłodzenia. Jest to zawór typowo grzewczy i działa odwrotnie. Rozwiązanie takie można zastosować z zaworem o podobnej konstrukcji jednak normalnie zamkniętym. W naszym przypadku podając zimne medium na zasilanie zawór zupełnie zamykał przepływ. Zapraszamy Wszystkich Państwa do korzystania z naszych usług w zakresie projektowania, budowy i uruchamiania systemów  chłodzenia maszyn i urządzeń. Wraz z firmą instalacjawodylodowej.pl Mateusz Aptacy zbudujemy dowolną instalację chłodzenia na dowolnym materiale i o dowolnej średnicy. Natomiast gorąco zapraszamy do korzystania z usług firmy ChillerTech Wiktor Aptacy Naszego dostawcy agregatów wody lodowej dowolnego producenta i o dowolnej wydajności chłodniczej.

Termostatyczny zawór mieszający ATM 341

Dziekujemy za ocene! 4.9/5 - (136 votes)