Wentylacja przemysłowa
Wentylacja przemysłowa

Wentylacja przemysłowa

Wentylacja przemysłowa – ChillerSerwis

Nieustanny postęp wielu dziedzin przemysłowych niesie ze sobą zwiększenie zastosowania substancji chemicznych, które w wielu przypadkach mają działanie wysoce toksyczne. Niektóre procesy technologiczne wykorzystujące je podczas przetwarzania powodują, że mogą one się przebić do atmosfery w postaci gazów lub oparów. W wyniku tego mogą one stanowić niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w ich zasięgu. Jeśli mamy na myśli hale produkcyjne, to w niekorzystnej sytuacji znajduje się cały personel pracowniczy. Jak wiadomo wiele metod produkcyjnych generuje ciepło, które także może ujemnie wpływać na ludzki organizm. Stąd też, żeby poprawić bezpieczeństwo oraz warunki pracy należy zaprojektować taki system wentylacji, który zagwarantuje m.in:

 • Odpowiednią cyrkulację i oczyszczanie powietrza,
 • Właściwy poziom wilgotności oraz temperatury powietrza,
 • Zminimalizuje ryzyko wybuchu a także pożaru.

Dlatego instalacja wentylacyjna powinna składać się z:

 • Pochłaniaczy,
 • Filtrów,
 • Kanałów transportujących powietrze,
 • Czerpni doprowadzającej świeże powietrze z zewnątrz oraz ujścia, które ma za zadanie odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz.

Wyróżniamy dwa główne sposoby wentylacji:

Wentylacja przemysłowa

 1. Uzdatnianie poprzez wymieszanie zanieczyszczonego powietrza ze świeżym, w takich proporcjach, aby można było nią bezpiecznie oddychać. Dużym plusem tego rozwiązania są mniejsze koszty instalacji oraz serwisu. Niestety ta metoda nie może być zawsze stosowana ze względu na to, ze nie usuwa np.: cząsteczek metalu, oparów i gazów.
 2. Odciąg mechaniczny przy użyciu wiatraków, których zadaniem jest wypompowanie brudnego powietrza na zewnątrz. Ta metoda z powodzeniem radzi sobie z cięższymi metalowymi opiłkami. Natomiast koszty związane z jej instalacją oraz późniejszą konserwacją są zdecydowanie wyższe.

Na etapie projektu układu wentylacji powinniśmy pamiętać o kilku ważnych regułach:

 • Gdzie będzie zainstalowana oraz jaki rodzaj pomieszczeń, pod kątem zastosowania, będzie obsługiwać,
 • Jaka metoda wentylacji będzie najlepsza ze względu na wymagany poziom zaawansowania konstrukcji.
 • Podczas doboru rur poprzez które będzie przepływało powietrze trzeba wziąć pod uwagę ich przekrój poprzeczny, który zagwarantuje odpowiednie parametry przelotu powietrza tak aby nie był on ani za szybki ani za wolny. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko zapchania instalacji ze względu na możliwość osadzania się pyłu na ścianach orurowania.

Zastosowanie wentylacji o odpowiednich parametrach wydaje się być kluczowe jeśli weźmiemy pod uwagę efektywność, bezpieczeństwo i komfort personelu. Nie zapominajmy również o jakże ważnym regularnym serwisie, który może zagwarantować w/w kryteria.

 

Serwis wentylacji przemysłowej | ChillerSerwis

Wentylacja przemysłowa

Serwis wentylacji przemysłowej CP (Clima-Produkt) wraz z Firmą ChillerTech

Dziekujemy za ocene! 4.7/5 - (109 votes)