Naprawa i regeneracja pomp wody
Naprawa i regeneracja pomp wody

Naprawa i regeneracja pomp wody

Naprawa i regeneracja pomp wody | ChillerSerwis – W pełni profesjonalny serwis agregatów wody lodowej

Historia Pompy

Jak już mogliście kiedys usłyszeć, to Nasza ludzkość od pokoleń stara się jak najlepiej wykorzystać to co oferuje Nam przyroda. Przyczyną tego typu zachowań było nic innego jak czysty utylitaryzm. Z tego właśnie powodu do teraz zasadę wielu urządzeń opiera się na niezmiennych prawach fizyki. Ciała ciekłe ze względu na ich interesujące cechy były poddawane różnym eksperymentom. Właśnie dzięki tym eksperymentom możliwe było poznanie sposobów zastosowania cieczy w wielu dziedzinach i właśnie jednym z nich jest chłodnictwo. Było to nic innego jak początek hydromechaniki, który cechuje się równowagą cieczy oraz sposobem zachowywanie się w niej ciał stałych.

Właśnie dzięki wynikom eksperymentów był możliwy dynamiczny rozwój układów hydraulicznych. Który dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu cieczy, jest w stanie manipulować znacznymi silami z wykorzystaniem płynu pod określonym ciśnieniem. Obecnie sterowanie hydrauliczne jest wykorzystywane w branżach przemysłowcach oraz w życiu codziennym.

Naprawa i regeneracja pomp wody

W Naszych czasach pompy wody odgrywają ważną rolę w branżach chłodniczych, właśnie z tego powodu nie pozwól sobie na zatrzymanie produkcji z powodu awarii pompy. Skontaktuj się z Naszą firmą już dziś i ciesz się z prawidłowego funkcjonowania Twojego układu chłodzenia. Nasze pompy cechują się między innymi niezawodną oraz bezpieczną pracą w instalacjach wody lodowej i nie tylko! Zadaniem Naszych pomp jest między innymi odpowiedni przepływ oraz ciśnienie w instalacjach chłodzenia. Skontaktuj się z nami już dziś, a dobór urządzenia będzie darmowy!

Pompy wody – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp, a są nimi między innymi pompy tłokowe, pompy zębate oraz łopatkowe. Teraz chcielibyśmy Państwu po krótce streścić budowę oraz prace wcześniej wspomnianych pomp.  

 • Pompa tłokowa – Nazywana również pompą wyporową, gdyż jej głównym elementem jest wyróżniający się tłok, dzięki któremu napęd mechaniczny wykonuje ruch posuwisto. Czyli zwrotnie w cylindrze. Zasada ta przypomina funkcjonowanie silnika czterosuwowego. Pompy tłokowe najczęściej znajdziemy w układach wysokociśnieniowych,
 • Pompa zębata – Budowa tej pompy wygląda następująco, dwa koła zębate położone blisko siebie, tak aby podczas uruchomienia jedno napędzało drugie. Dzięki temu procesowi mamy możliwość zassać ciecz i przetransportować ją do komory tłocznej,
 • Oraz Pompa łopatkowa – Ostatnia pompa jak po nazwie wskazuje, jest wyposażona w łopatki, które dzięki umieszczeniu w wirniku we wnętrzu obudowy. Podczas ruchu obrotowego zaczynają rozpierać, co za tym idzie ciecz przenosi się do komory tłocznej.

Czynności naprawcze oraz serwisowe pomp wody 

Aby dostarczyć Naszemu Klientowi w pełni sprawne urządzenie albo w tym przypadku pompę wody. Każda pompa, która znajdzie się w Naszych rękach przechodzi odpowiedni test sprawności, a także czynności naprawczo serwisowe. Zaliczają się do nich między innymi takie czynności jak:

 1. Zanim przejdziemy do czynności naprawczych musimy się zapoznać z pompą. Właśnie w tym celu ważne jest sczytanie numerów pompy, aby uzyskać wszelkiego rodzaju informacje na temat Naszej pompy. Bierzemy wtedy pod uwagę informacje na temat krytycznych temperatur pompy, ciśnienia podawanego oraz przepływie, 
 2. Zabezpieczenie pompy przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami,
 3. Zmierzenie oporności silnika pompy wody,
 4. Następnym krokiem jest nic innego jak rozbiór pompy na podzespoły. W tym momencie szczególną uwagę zwracamy na zużycie łożysk oraz o’ringów (jest to pewnego rodzaju uszczelka tylko, że stalowa). Nasza firma dba o dobro Naszych Klientów, dlatego właśnie z tego powodu staramy się wymieniać łożysko oraz uszczelki od razu na nowe, aby pompa pracowała efektywniej, a zarazem ciszej. Każde urządzenie, które od Nas wychodzi jest w stanie idealnym, a to wszystko dlatego, ponieważ Nasza firma nie oszczędza na materiale tylko stara sie zyskiwać to co nowszych zadowolonych Klientów.
 5. Następnie przechodzimy do piaskowania wszelkiego rodzaju podzespołów pompy wody, która przechodzi regeneracje. Naszym głównym celem w tym momencie jest usunięcie korozji lub miejsc, które są po prostu ubrudzone.
 6. Malowanie zarówno pompy jak i również podzespołów farbą podkładową, dzięki farbie podkładowej jesteśmy w stanie nałożyć drugą warstwę farby na pompę.
 7. Jak wyżej powiedzieliśmy, po pomalowaniu pompy oraz podzespołów farbą podkładową, przechodzimy do pomalowania ich farbą chlorokauczukową.
 8. Ostatnim natomiast krokiem jest złożenie całej pompy w jedność oraz sprawdzenie jej pracy podłączając ją do Naszego zbiornika. 

Hydraulika siłowa 

Wykorzystanie hydrauliki siłowej w nowoczesnych gałęziach przemysłu, jak i również w pompach wody. Spotykamy się z tym na co dzień, choćby nawet w samochodach osobowych, bądź komunikacji miejskiej itd. Sercem każdego układu hydraulicznego charakteryzuje się właśnie pompa, zazwyczaj napędzana silnikiem spalinowym, w której stosowanym czynnikiem jest nic innego jak olej. 

Rodzaje pomp hydraulicznych

Ze względu na konstrukcję tego typu pomp, możemy wyróżnić ponad cztery rodzaje, a są to: pompy zębate, łopatkowe, wielotłokowe oraz śrubowe. Podobnie jak do pomp wody, od których zostały zaczerpnięte najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym rozwiązania.

Systemy hydrauliczne 

Kilka słów o układach pneumatycznych i pompach hydraulicznych. Otóż przemysł, a w szczególności ten ciężki dzięki rozwiązaniom opartym o systemy hydrauliczne poczynił znaczne postępy. Zastosowanie mechanizmów działających na zasadzie zamiany energii mechanicznej w energie hydrauliczną, pozwoliło na generowanie oraz operowanie dużymi siłami. W skład systemów hydraulicznych wchodzą: 

 • filtry,
 • łączniki,
 • rozgałęźniki,
 • pompy hydrauliczne.
 • silniki hydrauliczne,
 • zawory bezpieczeństwa,
 • zbiorniki,

Jednym z najważniejszych podzespołów każdego układu hydraulicznego jest nic innego jak pompa. Z reguły napędzana jest energią elektryczną albo powietrzem. Wskutek skompresowania i tłoczenia czynnika roboczego generowana jest właśnie energia hydrauliczna. Przypominamy również o zwracaniu uwagi na kierunek obrotowy pomp, ponieważ może być to zarówno prawo jak i lewo. Najczęściej taka informacja znajduje się na obudowie urządzenie/ tabliczce znamionowej.

Pompy hydrauliczne i ich zastosowanie w przemyśle

Ze względu na szerokie zastosowanie pomp hydraulicznych/wody można je wykorzystywać w wielu branżach gospodarki oraz przemysłu. A najczęściej mamy z nimi do czynienia w:

 • Pojazdy użytkowe,
 • Branże budowlane, bądź roślinne,
 • Podnośniki,
 • Systemy sterowania
 • Branża chemiczna, farmaceutyczna, spożywcza, ceramiczna, a także papiernicza,
 • I na koniec przemysł ciężki, w którego skład wchodzi wydobywczy, transportowy, wojskowy oraz samochodowy.

Najczęstsze awarie układów hydrauliki siłowej:

Najczęściej spotykanymi usterkami występującymi właśnie w układach hydrauliki siłowej jest nic innego jak:

 • Uszkodzenia mechaniczne,
 • Zbyt głośna, bądź drażniąca praca,
 • Zbyt powolna praca siłowników,
 • Wycieki medium roboczego z łączników i nie tylko,
 • Brak możliwości sterowania ruchami roboczymi,
 • Ograniczona mobilność,
 • Nieodpowiednie ciśnienie.

Czynności naprawcze oraz serwisowe pomp hydraulicznych

Do czynności serwisowych oraz naprawczych pomp hydraulicznych przypadają podobne działania, a nawet można powiedzieć, że te same co pomp wody. Żeby wam to pokazać, przedstawimy Państwu przykładowe czynności serwisowe wyżej wspomnianych pomp.

 • Przegląd oraz wyczyszczenie elementów pneumatyki,
 • Skontrolowanie układu pod kątem wycieków,
 • Zbadanie medium roboczego,
 • Kontrola poszczególnych połączeń elementów,
 • Pomiar temperatury,
 • Kontrola poziomu zużycia uszczelek oraz rozdzielaczy,
 • Wymiana filtrów
 • Sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa
 • Kończąc na nasłuchu urządzenia podczas pracy.

Podsumowanie

Nasza firma posiada nowe, a także używane pompy wody oraz pompy hydrauliczne na sprzedaż, bądź wynajem. Przypominamy, że Nasze używane pompy są w pełni zregenerowanymi pompami czekającymi tylko, aż jakiś zdecydowany Klient zechce, aby trafiła w jego ręce oraz rozpoczęła pracę. Sprawdź Sam, że warto zaufać Naszej firmie. Przypominamy, że to właśnie od właściwego wyboru i montażu, zależy jak będzie funkcjonowało twoje urządzenie. Dlatego powierz te zadanie specjalistom. Napisz do Nas już teraz! Info@ChillerSerwis.com 

Naprawa i regeneracja pomp wody | ChillerSerwis – Naprawa oraz regeneracja pomp wody oraz pomp hydraulicznych

Zachęcamy do odwiedzenia Naszych innych artykułów o agregatach chłodniczych: Serwis Chiller Trane CVGAM240SDAABB0Serwis chiller Trane ECGAN600Serwis agregatów wody lodowejWynajem ChillerAgregat wody lodowej Vertiv 120 kWSerwis Chiller Carrier 38RA-080Serwis chiller Lennox EAC210. A także strone InstalacjaWodyLodowej i ich artykuł o budowie systemów wody lodowej!

A teraz dla osób, które będą chciały zobaczyć jak wyglądają poszczególne procesy serwisowe, bądź naprawcze mogą przejrzeć Nasz album stworzony właśnie dla tych osób!

Łożyska w pompach wody

Zdjęcie 1 z 23

Łożyska w pompach wody

Dziekujemy za ocene! 4.8/5 - (85 votes)