Konserwacja central wentylacyjnych
Konserwacja central wentylacyjnych

Konserwacja central wentylacyjnych

Konserwacja central wentylacyjnych | ChillerSerwis | ChillerSerwis

Przez lata rynek klimatyzacji i wentylacji ewoluował. Systemy chłodzenia stawały się coraz bardziej złożone oraz technologicznie zaawansowane. Wraz z postępem i rozwojem branży, rosną również wymagania dotyczące fachowej obsługi serwisowej. Należy mieć zawsze na uwadze, że określone podzespoły są tak projektowane, że po określonym upływie czasu powinny być zastąpione nowymi. W związku z powyższym nieodzownym staje się konieczność przeprowadzania regularnej konserwacji. Serwis należy przeprowadzać w określonych odstępach czasowych, często określonych przez producenta danego urządzenia. Centrale wentylacyjne są projektowane z myślą o obsłudze dużych pomieszczeń, np.: hal produkcyjnych, sklepów wielko powierzchniowych czy też magazynów, dlatego w ich instalacjach w miarę użytkowania gromadzi się różnego rodzaju brud oraz zanieczyszczenia, często pochodzenia biologicznego.

Również podzespoły mechaniczne takie jak łożyska, filtry, elementy tłumiące, zwrotnice, zawory po jakimś czasie niszczą się. Niestety wtedy rośnie ryzyko awarii. Lamele agregatów chłodniczych, pompy ciepła to części, bez których nowoczesne centrale nie mogły by istnieć. Z tego właśnie powodu powinny być poddawane częstym przeglądom i konserwacji. Zaniedbanie w/w procedury często prowadzi do znaczącego spadku wydajności układu oraz podwyższa koszty eksploatacji.

Zaawansowane technologicznie urządzenia powinny być serwisowane przez wykwalifikowany personel, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia. Nie inaczej jest z centralami wentylacyjnymi. Zważywszy na to, że sprzęt, który objęty jest gwarancją producenta wymaga terminowych i udokumentowanych przeglądów.

Dlatego przynajmniej raz do roku należy:Konserwacja central wentylacyjnych

-Zbadać szczelność obudowy i prawidłowe połączenie poszczególnych elementów,
-Skontrolować poziom zanieczyszczenia filtrów,
-Wziąć pod lupę poprawność funkcjonowania wentylatorów,
-Sprawdzić poziom zużycia elementów tocznych,
-Skontrolować czerpnie powietrza,
-Zbadać zużycie tłumików,
-Przejrzeć instalacje glikolową pod kątem ewentualnych wycieków, a także zbadać mieszaninę chłodzącą,
-Zmierzyć poziom oleju w kompresorach.

Dlaczego tak istotne są filtry i kiedy należy dokonać ich wymiany?

Jeśli zadaniem filtrów jest zatrzymanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, to należy pamiętać, że z biegiem czasu ulegają one zapchaniu i zabrudzeniu. Wtedy już niestety nie spełniają swojej roli w stu procentach. Producenci z reguły rekomendują wymianę po sześciu miesiącach, lecz czas ten może się różnić od zalecanego, ze względu na warunki w jakich pracuje.

Jak wydłużyć żywotność wentylatorów?Konserwacja central wentylacyjnych

Funkcją wentylatorów jest pompowanie mieszaniny powietrza, która często zawiera mgłę olejową w związku z tym rekomenduje się ich przegląd dwa razy w roku. Nie wolno również zapominać o skontrolowaniu prawidłowego wyważenia wirnika i połączeń elektrycznych. Należy także wsłuchać się w jego pracę, żeby zweryfikować poziom zużycia łożysk.

Podsumowanie

Jeśli chcemy, aby nasze urządzenia pracowały efektywnie, a także bezawaryjnie pamiętajmy o ich regularnym serwisie, który powinien być powierzony fachowej firmie. ChillerSerwis oferuje usługi serwisowe na najwyższym poziomie. Nasza Firma wciąż poszerza zakres oferowanych przez Nas usług co czyni Nas wielofunkcyjnym. Wykonujemy przeglądy techniczne i okresowe central wentylacyjnych na halach produkcyjnych, obiektach wielkogabarytowych itd. Działamy na terenie całego kraju.

Konserwacja central wentylacyjnych | ChillerSerwis

Dziekujemy za ocene! 4.1/5 - (140 votes)